1. A fejezet felütésénél Dániel négy vadállatot pillant meg, amint jönnek fel a tengerből. Mit jelképeznek a vadállatok a jövendölésekben? Minek a jelképe a tenger?
„A negyedik állat negyedik ország lesz e földön” (Dn 7:23). „A vizek… népek azok és sokaságok és nemzetek és nyelvek” (Jel 17:15).
Válasz: A vadállatok országokat illetve nemzeteket jelképeznek. A víz a népek sokaságát illetve hatalmas népeket jelent.
2. Dániel könyve 7. fejezetében a négy vadállat a négy világbirodalmat jelképezi (17-18. vers). Az első birodalom, Babilon Dániel könyve 7:4-ben az oroszlán jelképében áll előttünk (lásd még Jer 4:7, 50:17,43,44, amely igehelyeken Babilon szintén az oroszlán jelképében tűnik fel). Mit jelentenek a „sasszárnyak”? Mit jelképez a „négy szél” a 2. versben?
„Hoz az Úr ellened népet… nem különben, amint repül a sas” (5Móz 28:49). „Így szól a Seregek Ura: Ímé, veszedelem indul egyik nemzettől másik nemzetre, és nagy szélvész támad a föld széleitől. És azon a napon az Úrtól levágatnak a föld egyik végétől fogva a föld másik végéig” (Jer 25:32-33).
Válasz: A sasszárnyak a gyorsaságot jelentik (lásd még Jer 4:13 és Hab 1:6-9 igéit). A szelek harcot, háborgást és pusztulást jelentenek (lásd ezzel kapcsolatban Jel 7:1-3-at).
3. Melyik birodalmat jelképezi a medve (Dán 7:5)? Mit jelképez a szájában levő három borda?
Válasz: Olvasd el Dániel könyve 8. fejezetét. Figyeld meg, hogy a 8. fejezetben szereplő állatok párhuzamosak a 7. fejezetben szereplő vadállatokkal. Dániel 8:20 külön is néven nevezi Médo-Perzsiát, azon hatalom kilétének felfedése gyanánt, amely a viszálykodó kecskebak, azaz Görögország (21. vers) előtt következik. Ez a második világbirodalom − ugyanaz a hatalom, mint amellyel a medve jelképében van dolgunk Dániel könyve 7. fejezetében. Ezt a birodalmat két népcsoport alkotta. A médek jöttek fel elsőként (ezt a tényt Dán 7:5 az egyik oldalára forduló medve jelképes mozdulatában érzékelteti), viszont végül a perzsák lettek az erősebbek (ezt viszont Dán 8:3 szemlélteti oly módon, hogy a kos két szarva közül „a magasabb később növekedett”). A három borda a médek és a perzsák által meghódított három fejedelemséget − Lydiát, Babiloniát és Egyiptomot − jelképezik.
4. Görögországot, a harmadik birodalmat (Dán 8:21), egy párduc jelképezi, amelynek négy szárnya és négy feje van (Dán 7:6). Mit jelképeznek a fejek és mit a négy szárny?
Válasz: A négy fej a négy királyságot jelenti, amelyek Nagy Sándor halála után, a birodalom felbomlásakor állt elő. E területi egységek élére négy hadvezér került: Cassander, Lizimakhosz, Ptolemaiosz és Szeleukosz. A négy szárny (itt már nem csak kettő, mint az oroszlánnál) azt a hallatlan gyorsaságot jelképezi, ami Sándor hódításait jellemezte (Jer 4:11-13).
5. A negyedik világbirodalom, a római birodalom egy rettenetes, vasfogakkal és tíz szarvval rendelkező szörnylény jelképében jelenik meg (Dán 7:7). Mit jelképeznek a szarvak?
Válasz: A tíz szarv azt a tíz királyt illetve tíz királyságot jelképezi, amelyek a pogány Róma feldarabolódása után keletkeztek (Dán 7:24). (Ez a tíz királyság azonos a Dániel 2:41-44-ben szereplő tíz lábujj által jelképezettekkel.) Kalandozó barbár törzsek özönlöttek be a római birodalomba és területrészeket hasítottak ki népeik számára. A tíz törzs közül hétből nőttek ki a mai nyugat-európai országok, miközben három kiszakíttatott helyéből és a pusztulás sorsára jutott. A következő szakasz azokkal a királyságokkal foglalkozik, amelyek kiszakíttattak.Nyugati gótok − SpanyolországAngolszászok − AngliaFrankok − FranciaországAlemannok − NémetországBurgundok − SvájcLombardok − OlaszországSzvevek − PortugáliaHerulok − kiszakíttattakKeleti gótok − kiszakíttattakVandálok − kiszakíttattak
6. Mi jön mindezek után Dániel könyve 7. fejezetében?
„Mialatt a szarvakat szemléltem, ímé, másik kicsiny szarv növekedett ki azok között, és három az elébbi szarvak közül kiszakasztatott őelőtte, és ímé, emberszemekhez hasonló szemek voltak ebben a szarvban, és nagyokat szóló száj” (Dán 7:8).
Válasz: A „kis szarv”-val jelképezett hatalom tűnik fel ezután. Nagy gonddal kell azonosítanunk, mert Isten sokkal nagyobb teret szentel e hatalom jellemzésének, mint a négy másik királyságnak összesen. Miért? Azért, mert bibliai ismertetőjegyek alapján a próféciák és a történelem Antikrisztusát ismerhetjük fel benne. Nem szabad tévútra jutni a beazonosításnál.
7. Vannak egyértelmű azonosító jegyek?
Válasz: Igen, Isten kilenc azonosító jegyet tár elénk az Antikrisztussal kapcsolatban Dániel könyve 7. fejezetében, ezért hát bizonyosak lehetünk az Antikrisztus kilétében. S ha netán Isten Igéjének ezen igazságait némelyek fájdalmasaknak találhatják, eléggé becsületeseknek kell lennünk ahhoz, hogy az Ő kinyilatkoztatott akarataként fogadjuk el. Nézzük hát meg, mi ez a kilenc pont:A. A „kis szarv” illetve ez a király „támadt közülük” − a tíz szarv közül, amelyek a tíz nyugat-európai országot jelentik (Dán 7:8). Ily módon ez egy kis ország lesz valahol Nyugat-Európában.B. Egy ember áll az élén, aki beszél e hatalom nevében (Dán 7:8).C. Ki fog szakítani, meg fog semmisíteni három királyságot. (Dán 7:8).D. „Különbözik” a többitől, más lesz a tíz másik királysághoz képest (Dán 7:24).E. Hadakozni fog a szentekkel, „megrontja” illetve üldözi őket (Dán 7:21,25).F. A pogány római birodalomból − tehát a negyedik világbirodalomból − fog előbukkanni (Dán 7:7,8).G. Isten népe (a szentek) „az ő kezébe adatnak ideig, időkig és fél időig” (Dán 7:25).H. „Sokat szól a Felséges ellen” azaz káromolja Istent (Dán 7:25). Jelenések könyve 13:5-ben a Biblia ugyanezzel a hatalommal kapcsolatban azt mondja, hogy „adatott néki nagy dolgoknak és káromlásoknak szóló szája”.I. Úgy gondolja majd, hogy „megváltoztatja az időket és törvényt” (Dan 7:25).Ne feledd, hogy mind ez azonosító jegyek egyenesen a Bibliából származnak. Nem egyfajta emberi vélekedés vagy elmélet. A történészek a fentiek alapján gyorsan rámutatnának, melyik hatalomról van itt szó. Az azonosító jegyek csupán egy hatalomra illenek rá: a pápaságra. De hogy teljesen bizonyosságra tegyünk szert, vizsgáljuk meg egyenként is mind e kilenc azonosító jegyet. Ne hagyjunk semmi teret a kételyeknek.
8. Ráillenek-e a pápaságra mindezek az azonosító jegyek?
9. De hiszen nem megmondatott Dánielnek, hogy e könyv be lesz pecsételve a „végső időig” (Dán 12:4)? Mikor tárulnak fel Dániel jövendölései az értelmünk számára?
Válasz: Dániel könyve 12:4-ben a próféta azt a parancsot kapta, hogy pecsételje be a könyv egyes részeit „a végső időig”. A 6. versben egy angyal megkérdezte: „Mikor lesz végük e csudadolgoknak?” A 7. versben megkapjuk a választ: „ideig, időkig és fél időig”. Az angyal megnyugtatta Dánielt, hogy a könyv azon részei, amelyek a végidőre vonatkozó jövendöléseket tartalmazzák, a pápai uralommal fémjelzett 1260 éves időszak végén meg fognak nyílni. Ez pedig, mint azt már egy korábbi kérdés kapcsán tárgyaltuk, 1798-ra esett. Vagyis a végidő 1798-ban kezdődött. Dániel könyve tehát minden kétséget kizáróan rendkívül fontos üzeneteket tartalmaz számunkra, akik ma élünk. Feltétlenül meg kell értenünk a könyvben foglaltakat.
10. Nagyon sok olyan kereszténnyel találkozunk ma, akik súlyos félreértésben élnek az Antikrisztus kilétére vonatkozóan. Aki hitelt ad bármilyen hamisságnak az Antikrisztusra vonatkozóan, könnyen a hitetés és az elveszés sorsára juthat. Mit kell tennie annak az embernek, aki új bibliai tanításokkal találkozik?
„Ezek pedig nemesb lelkűek voltak a thesszalonikabelieknél, úgymint akik bevették az igét teljes készséggel, naponként tudakozva az írásokat, ha úgy vannak-e ezek” (ApCsel 17:11).
Válasz: Ha új bibliai tanításokkal találkozunk, az egyetlen biztonságos eljárás az, ha gondosan egybevetjük azt a Szentírással, ha vajon összhangban áll-e Isten Igéjével.
11. Szeretném követni Jézust mindenhová, valahová Ő vezet, még ha ez netán fájdalmas is.
Záró megjegyzésekSok fontos jövendölés kerül majd bemutatásra Dániel és Jelenések könyvéből az Amazing Facts soron következő bibliatanulmányaiban. Isten azért adta e jövendöléseket, hogy:A. Kinyilatkoztassa a földi történelem záró eseményeit.B. Beazonosítsa a Jézus és a Sátán közötti végső nagy harc résztvevőit.C. Világosan leleplezze Sátán sötét és aljas terveit a tőrbeejtésünkre és elpusztításunkra.D. Bemutassa az ítélet biztos voltát és a benne felfedezhető szeretetet: Isten magának követeli a szentjeit!E. Felemelje Jézust − üdvözítő hatalmát, szeretetét, erejét, irgalmát és igazságát. A legfontosabb résztvevők újra és újra fel fognak tűnniA Jézus és a Sátán közötti végső háborúban vannak főszereplők, akik újra és újra fel fognak tűnni ezekben a jövendölésekben, úgymint Sátán, Jézus, az Egyesült Államok, a pápaság, a protestantizmus és a spiritizmus. Jézus elismétli és tágabb jelentéssel ruházza fel a prófétákon keresztül adott üzeneteit, hogy egyértelművé és világossá tegye szerető és oltalmazó figyelmeztetéseit.
Válasz:
Gondolatébreszto kérdések
1. Én mindig azt hittem, hogy az Antikrisztus személy, nem pedig egy szervezet. Nem jól tudtam?Az Antikrisztus egy szervezet, tudniillik a pápaság. Az „emberszemekhez hasonló szemek” kifejezés (Dán 7:8) ugyanakkor egy vezetőre mutat rá. Jelenések könyve 13:18 egy emberről szól, akinek száma van. Dániel könyve 8. fejezete Görögországot egy kecskebakkal ábrázolja, vezetőjét, Nagy Sándort egy szarvval. Ugyanez igaz az Antikrisztusra. A szóban forgó szervezet a pápaság. A hivatalban levő pápa annak képviselője. Dániel könyve 7. fejezete nem állít olyasmit, hogy a pápák gonoszak, sem olyat, hogy a katolikusok nem keresztények. Sok őszinte és nemes lelkű katolikus keresztény létezik. A rendszert mindazonáltal Antikrisztusnak nevezi a Biblia, mivel elbitorolta Jézus tekintélyét, továbbá kísérletet tett az Ő törvényének megváltoztatására.
2. Vajon bölcs és keresztény dolog mellőzni valamely törvényt a keresztény hit kötelezővé tétele érdekében?Nem. A Biblia egyértelműen nyilatkozik arról, hogy minden embernek szabadon kell döntenie arról, hogy lelkiismereti kérdésekben melyik irányba akar elindulni (Józs 24:15). Ez akkor is igaz, ha az illető úgy dönt, hogy megtagadja Istent és ateista lesz. Isten megengedte Ádámnak és Évának, hogy engedetlenek legyenek, még akkor is, ha ezzel mind Istennek, mind önmaguknak fájdalmat okoztak. Isten nem fogadja el a kikényszerített tiszteletet. A kikényszerített tisztelet az ördög útja. Isten útja a szeretettel való meggyőzés. A történelem arról tanúskodik, hogy gyakorlatilag mindig, valahányszor az egyház mellőzte Isten törvényeit, csakhogy a saját hitelveit kötelezővé tegye, annak nyomában üldözés és sokak életének kioltása járt. Ezt a tanulságot szűrhetjük le a kis szarv uralmával fémjelzett középkori történelemből.
3. Előfordulhat, hogy valamit félreértettem, de én mindig abban a hiszemben voltam, hogy az Antikrisztus egy gonosz lény, aki nyíltan szembeszállt Istennel. Lehet, hogy helytelen ez az elgondolás?Általában úgy tartjuk, hogy az „anti” előtag azt jelenti, hogy valami „ellen”. Ám az Antikrisztus szó a legjobb példa arra, hogy jelentheti azt is, hogy valami, valaki „helyében”, „helyett”. Az Antikrisztus bűne az, hogy magának tulajdonítja Isten előjogait. A következőkkel áll elő:A. Papjai bűnöket bocsáthatnak meg, holott egyedül Isten bocsáthat meg (Lk 5:21).B. Megváltoztathatja Isten törvényeit oly módon, hogy kiveszi a (képek imádását tiltó) második parancsolatot, miközben a tízediket kettéválasztja. Isten törvénye nem változtatható meg (Mt 5:18).C. A pápa Isten a földön.Sátán eredeti terveSátán eredeti terve (a mennyben) az volt, hogy magáénak tulajdonítja Isten helyét és hatalmát (tekintélyét). Az volt a célja, hogy kitúrja Istent a helyéről és elfoglalja a trónját. (Lásd a 2. tanulmányt.) Amikor Sátán kivettetett a mennyből, nem hogy nem változtatta meg célkitűzését, hanem még inkább megerősítette magát benne. Arra törekedett a századok hosszú során át a legkülönbözőbb emberi eszközök felhasználásával), hogy aláássa tekintélyét és elfoglalja a helyét.Az Antikrisztus egy felettébb lelkinek tűnő mozgalom élén állSátán törekvése az lesz majd ezen utolsó időkben, hogy Isten helyébe álljon, elhitetve az embereket, hogy kövessék az Antikrisztust, amely egyébként lelkinek és szentnek fog látszani. Dániel és Jelenések könyve jövendöléseinek fő rendeltetése, hogy leleplezzék Sátán csapdáit és hadviselését, miközben arra ösztönzik az embereket, hogy Jézusban és az Ő Igéjében vessenek erős horgonyt.Az Antikrisztus sokakat el fog hitetniAz emberek többsége az Antikrisztust fogja követni (Jel 13:3), azt gondolva, hogy Krisztust követik. Csupán a választottak lesznek biztonságban (Mt 24:23-24). Azért lesznek biztonságban, mert ők minden lelki tanítást és tanítót a Szentírással próbálnak meg (Ézs 8:20). A vallási hitetés ma általános. Nem lehetünk elég óvatosak.
4. Nem arról beszél János első levele, hogy sok antikrisztus lesz?De igen. A történelemben sok antikrisztus volt, akik Isten országa ellen munkálkodtak. Mindazonáltal csupán egy olyan létező van, amely az Antikrisztus valamennyi megjövendölt ismertetőjelének eleget tesz. Dániel könyve 7. és 8., továbbá Jelenések könyve 13. fejezetében az Antikrisztusnak legalább tíz ismertetőjelével találkozhatunk. Ez a tíz azonosító jegy csupán egy létezőben ismerhető fel együtt, tudniillik a pápaságban.
5. A próféciákban a fenevad (vadállat) jelképe „vadállati” tulajdonságokat jelent?Egyáltalán nem. Isten a fenevad jelképét egy uralkodó, egy nemzet, egy kormány vagy egy ország jelentésében használja. A próféciákban Ő ilyen módon jellemzi a kormányzatokat. Az emberi világban sem ismeretlen ez a megközelítés: Oroszországot medve, az Egyesült Államokat sas képében szoktuk ábrázolni stb. A „fenevad” szó használata nem lekicsinylő, sem nem tiszteletlen. Az „állat” illetve a „teremtmény” szavakkal rokon jelentésű. Magát Krisztust is Bárányként mutatta be Keresztelő János (Jn 1:29) illetve János apostol (Jel 5:6,9,12,13). A „fenevad” kifejezést arra használja Isten, hogy nemzetekről és vezetőkről − jókról és gonoszokról egyaránt − adjon nekünk hírt.
Kvíz kérdések
1. Melyik négy világbirodalmat ábrázolja a fenevad jelképe Dániel könyve 7. fejezetében? (4)_____ Svédországot. _____ Egyiptomot. _____ Görögországot. _____ Kínát. _____ Médo-Perzsiát. _____ Japánt. _____ Babilont. _____ Irakot. _____ Rómát.
2. Mit leképez a fenevad a bibliai jövendölésekben? (1)_____ A számítógépet. _____ Országot vagy nemzetet. _____ Egy idegen bolygóról érkező lényt.
3. Mit jelképez a fenevad tíz szarva? (1)_____ Tíz évet. _____ Tíz különleges várost. _____ Angyalokat. _____ Gazdagokat. _____ Azokat az országokat, amelyekre később a pogány Róma tagolódott.
4. Hány népcsoportot illetve nemzetet „szakított ki maga mellől” a kis szarvval jelképezett hatalom? (1)_____ Nyolcat. _____ Egyet. _____ Hatot. _____ Hármat.
5. Mit jelképez a kis szarv, azaz az Antikrisztus? (1)_____ Az egyik babiloni hadvezért. _____ Egy gonosz uralkodót az ókori pogány Róma idejéből. _____ Egy gonosz hatalmat, amely Jézus második eljövetele után támad majd. _____ Az ateizmust. _____ A pápaságot.
6. Az alábbi állítások közül melyek igazak a kis szarvval jelképezett hatalomra (az Antikrisztusra) nézve? (3)_____ Egyiptomi származású. _____ Üldözi Isten népét. _____ Mindjárt Babilon bukása után támadt. _____ Nagyokat szólt Isten ellen. _____ Megpróbálja megváltoztatni Isten törvényét.
7. A próféciákban minek felel meg az „ideig, időkig és időnek feléig”? (1)_____ Három és fél valóságos napnak. _____ Negyvenkét évnek. _____ Ezerkétszáz valóságos évnek.
8. Mikor vette kezdetét „az időknek vége”? (1)_____ 31-ben. _____ 1991-ben. _____ 588-ban. _____ 1798-ban.
9. Az Antikrisztus szervezet és nem személy. (1)_____ Igen. _____ Nem.
10. Létezik-e ma is az Antikrisztus? (1)_____ Igen. _____ Nem.
11. Isten helyesli, ha az igaz istentiszteletet törvénnyel kényszerítik ki? (1)_____ Igen. _____ Nem.
12. Berthier tábornok fogságba vitte a pápát, de ez a történés csupán sebet ejtett a pápaságon. A halálos seb gyógyulni kezdett és ez a gyógyulási folyamat ma is tart. (1)_____ Igen. _____ Nem.
13. Az alább felsoroltak közül melyik különleges fontos tényező Isten népe lelki biztonsága szempontjából ezekben az utolsó időkben? (1)_____ Megtanulni igét hirdetni. _____ Sokat imádkozni nyilvánosan. _____ Minden vallási tanítást a Biblia mérlegére helyezni.